5 Adımda SEO Yapabilir misin ?

5 Adımda SEO Yapabilir misin ?
16 Aralık 2019 No Comments Google,SEO admin

Her ne kadar SEO kelimesini   biliyor olsak da bazı ince detaylarını biliyormuş gibi davranıyoruz değil mi? Aslında herkes kendine göre azda olsa bir web sitesine seo yapabilecek kapasiteye gelmiştir elbette. Zamanın çoğunu bilgisayar başında  geçirenler genelde bazı kriterleri araştırarak ve, bazı takip edilmesi gerekilen yerleri takip ederek seo hakkında bilgi sahibi oluyorlar.

Kendi SEO Bilgine güveniyor musun?
Bir web sitesine SEO Çalışması yapabilmek için ne yapacağını biliyor musun?

Bir çok kişinin merak ettiği ve günümüzde bir çok insanında bildiği sandığı şeydir aslında seo. SEO her gün kendini farklı kriterlerde ve farklı algoritmalar ile arama motorlarında sitenizin daha iyi bir performans ile nasıl trafik çekerim yada nasıl web sitemi arama motorlarının sevdiği hale getiririm diye adlandırdığımız çalışmanın adıdır. Aslında SEO bir sanattır bir başka gözle bakılırsa.

Bir Web sitesinde cok basit adımlarla bir çok seo optimizasyonu yapılabilinir olduğun öğreneceksiniz. Öncelikle nereden ve nasıl başlanması gerektiğine karar vermelisiniz.

1. Alan adı seçimi (Domain Seçimi)

Aslında alan adı yani domain seçimi akılda kalıcı olması ziyaretçilerinizin web sitesine daha rahat erişebileceği bir alan adı seçmekte her zaman +1 olarak görünür. Alan adı seçimi çok önemlidir, seçtiğiniz anahtar kelimeniz ile alan adınız eşleşiyor sa, 1-0 önde başlarsınız. Hele ki birde WordPress kurmuşsanız  tatlı niyetine gidecektir tabi ilgilenirseniz 🙂

2.  İyi bir Başlık

Hani öyle bir başlıklar vardır ya? sizi direk içeriğin içerisinde bulmanızı sağlar, yada çarşıda gezerken bir indirim yazısı görürsünüz ve dikkatinizi  çeker ya hani? işte başlık seçimi de bu kadar önemlidir. Seçtiğiniz başlık insanlarda bir merak uyandırmalı ve insanlar bloğunuza girdiğinde aradığını “hmm böyle miymiş”, yada ” Hmm bundan sonra böyle bir deneyeyim” diye iç geçirmeli. Aslında iyi bir başlığı içeriği yazdıktan sonra koymak daha iyi bir başlık seçimine odaklanmanızı sağlayacaktır.

3. İçeriklerin  Gücü Adına.

Herkes içerik girebilir, yada her web sitesi sahibi içerik yazmakta profesyonel olmayabilir, ama size şunu söylemek istiyorum içerikleri google algoritmaları na göre değilde sadece okuyucularınıza göre yazmanız gerekir. Ziyaretçi sitenize girip yazdığınız içeriği okuyorsa, ve okuduğunu anlıyorsa zaten geri dönüş sağlayacaktır. Yazacağınız Algoritmalar da Türkçe imla hatalarına uygun bir  dilde ve azda olsa mizahı bir açıdan yaklaşırsanız ziyaretçileriniz web sitenizdeki içerikleri keyifle okuyacaktır.  Günde 10 makale değil gerekirse 1 makale yazın, 10/1 oranında bile yazsanız içeriğiniz kaliteli ise kullanıcıyı cezbedecektir.

4. Sosyal Medya Kullanmalı mıyım?

Şimdi gerçekçi olalım ve Sosyal medya kullanmayan kaç milyon kişi olduğunu hesaplayalım. Şaka şaka tabi ki hesaplayamayız ama % lik bir grafik belirlersek %80 üzerinde bir rakam olduğun rahatlıkla söyleyebiliriz. Sosyal Medyanın önemi çok yüksektir, web sitenizin insanlar üzerindeki etkilerini en iyi oradan anlayabilirsiniz paylaştığınız bir web URL’sini dikkat çeksin diye saçma sapan başlıklar ve etiketler seçmek sizi popüler yapmaz. Seçeceğiniz etiketleri ve yazıları özenle yazacaksınız ki giren kullanıcının da aradığını bulabilmesini sağlamak web sitenize gelen ziyaretçiye çay ikram etmek gibi bir şeydir. Her ne kadar sosyal medya mecraları varsa hepsine web siteniz için bir paylaşım yapmalısınız. tabi her grup, her sayfa size azda olsa trafik sağlayacaktır ama paylaştığınız grubun ve sayfanın paylaştığınız yazı ile ilgili bir grup yada sayfa olmasına dikkat etmelisiniz. Yazdığınız yazı yada sattığınız ürün alakasız olursa siteniz gelecek trafikte en az onun kadar az olacaktır.

5. Arama Motorlarına Kayıt  mı?

Google haricinde belli başlı bazı arama motorları var ve bunların adlarını her ne kadar az bilsek de en az google kadar önemlidirler. Web sitenizi arama motorlarına kayıt etmek biraz meşakkatlidir aslında bilmeyen bir kullanıcı için. Bir web siteniz var ise ve başlangıç aşamasında ise mutlaka arama motorlarının hepsine URL kaydı yaptırmayı unutmayın

Google Arama Motoru için BURAYI
Bing Arama motoru için BURAYI
Yandex Arama Motoru için BURAYI

Yukarıdaki verdiğim linklere tıklayarak 3 arama motoruna web sitenizi eklemeniz önerilir. Aslında 3 arama motoruna da eklemek çok basittir.  Zaten türkçe dil desteği olduğu için kolay ve basit yolda ekleyebilirsiniz.

Google Arama Motoruna Site eklemek.

Öncelikle bir Gmail Hesabı açmalısınız. Sonrasında Search Console yani “Google Arama Konsoluna” giriş yaptıktan sonra “Mülk Ekle” sekmesine tıkladığımızda ekrana gelecek olan 2 şıktan sağdaki şıkkın içerisine web sitemizin adını yazıyoruz.Google Site Eklemek

Resimdeki gibi seçenekde, sağ taraftaki URL ön eki yazan yere web sitemizin adını yazıyoruz

Google mülk doğrulama

Seçeneklerde siteniz ücretsiz bir yerden alınmamış kendi Hostinginiz üzerinde ise,  Dosyayı indir diyip, indirdiğiniz dosyayı FTP üzerinde Linux hosting kullanıyorsanız, sistemin kurulu olduğu dizine atmalısınız. sonrasında doğrula dediğinizde Web Sitenizi Google Arama Motoruna eklemiş  olacaksınız

Yandex Arama Motoruna Eklemek

Yandex içinde site eklenmesi oldukça kolaydır,  Bu işlemi  yapabilmek için Bir Yandex hesabınızın olması şarttır.

yandex webmaster site eklemek

Resimde görüldüğü gibi, “+” yazan sekmeye tıkladığımızda ekran daki gibi bir  site ekleme menüsü gelecektir, sonrasında site yazacağınız yere site adresinizi yazıp, “ADD” butonuna bastıktan sonra;


Karşınıza üstteki resimdeki gibi bir ekran çıkacaktır, bu ekranda da web siteniz ücretsiz bir yazılım değilse kendi hostinginiz üzerindeyse, yandex_f0 ile başlayan linke tıkladığınızda indirdiğiniz dosyayı, web sitenizin kurulu olduğu dizine atmanız ve sonrasında “check” demeniz yeterlidir. Yandex bazen 1,2 günde zor doğruluyor ama yinede sonuçlandırıyor.

Bing Arama motoruna Eklemek
Aslında herkesin bir Hotmail hesabı olması gerek, şimdi hotmail hesabınız yoksa ücretsiz olarak açabilirsiniz. Sonrasında ise verdiğimiz link’e tıkladığınızda

bing webmaster site ekleme

 

 

 

 

Ekrandaki gibi bir site ekleme menüsü gelecektir. Burada da yapmanız gereken, diğer iki arama motoruna site eklerken yaptığımız gibi web adresimizi yazmak olacaktır.

 

bing webmaster site doğrulama

Ekrana gelen bu ekrandan sonra, web sitenizin site haritasını eklemeniz gerekmektedir ve genellikle siteadi.com/sitemap.xml olarak bilinir.

bing site doğrulama

son olarak ekrana gelecek olan sayfada web sitenizi sizin olduğunuzu göstermeniz gerekmektedir buda BingSiteAuth.xml  dosyasını bilgisayarınıza indirip, web sitenizin kurulu olduğu dizine yolladıktan sonra Doğrula Butonuna basmakla sitenizi Bing arama motoruna Kaydedildiğini göreceksiniz.

Tags
About The Author

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir