Yazılar

Google Arama Sıralaması Algoritması Güncellemesi

Google her 2,3 ayda bir güncellemelerini duyururken, geçtiğimiz cumartesi pazar genel olarak bir sıralama güncellemesi yaptığını duyurdu. Bu sıralama Şu ana kadar en büyük Sıralama güncellemesi olarak nitelendiriliyor.

Gördüğümüz kadarı ile bu güncellemede, “Öne çıkan başlıklar, local sonuçlar, alışveriş sonuçları, en iyi reklam” gibi serp özellikleri oranları düşmüş durumda. Ama bun nazaran Bilgi paneli ve Anında Cevap SERP özelikleri de artış gösteriyor.

Website sahiplerini ne gibi özellikler bekliyor belirsiz, bu aşamadaki işleri bu başlık altından paylaşmaya çalışacağız.

Google Ocak 2020 Algoritma Güncellemesi

Google 2020 16 Ocakta Genel Algoritma güncellemesi yapacağını duyurdu. Tüm Web sitesi olan ve Webmaster arkadaşları yakından ilgilendiren bir haber olduğu için herkesin bu algoritmada dikkat etmesi gereken bazı dipnotlar olacak.

Google her geçen ay insanların arama motorlarında ne aradığını biliyor ve onlara aradıklarını bulma imkanı sağladıkları gibi web siteler içinde bu insanların arama yaptıklarında karşılarına hangi doğru bilgiyi verdiğini önemsiyor.

Bu algoritmada İçeriğin Çok önemli olduğunu ve içeriğe odaklanmamız gerektiğini söylüyor. Mümkün olduğu kadar en iyi içeriği kullancılarınıza sunduğunuzu göstermeniz gerekiyor.

İçeriğe Odaklanın ve yazmadan önce kendinize Sorun ?

  1. İçerik orijinal bilgi, raporlama, araştırma veya analiz sağlıyor mu?
  2. İçerik, konuyla ilgili kapsamlı, eksiksiz ve anlaşılır bir açıklama sunuyor mu?
  3. İçerik, anlaşılır bir dilde  ve  ilginç bilgiler sunuyor mu?
  4. Başlık ve / veya sayfa başlığı içeriğin açıklayıcı ve kolay anlaşılır bir özetini içeriyor mu?
  5. Bu, yer işareti koymak, bir arkadaşınızla paylaşmak veya önermek istediğiniz türden bir sayfa mı?
  6. Bu içeriği basılı bir dergi, ansiklopedi veya kitapta görmeyi veya göndermeyi bekler misiniz?
  7. İçerik, açık kaynak bulma, ilgili uzmanlığın kanıtı, yazar veya yayın yapan site hakkında güvenmenizi sağlayacak şekilde sunuyor mu?
  8. Bu içerik konuyu iyi bilen bir uzman veya meraklı tarafından yazılmış mı?

Yani kısaca içeriğinizi yazarken Google için değilde, ziyaretçilerinizin okumaları için yazmalısınız. Bir içeriği yazmadan önce birazda olsa araştırma yapmadan o içeriğe başlamamalısınız.