Yazılar

SEO Nedir ? Google SEO Rehberi – SEO Araçları ve Hizmetleri

Daha çok SEO olarak adlandırılan Arama Motoru Optimizasyonu, pazarlamanın en önemli yönlerinden biridir. Bu nedenle, blogunuzu veya işinizi pazarlamak için çalışıyorsanız, SEO’nun ne anlama geldiğini ve SEO başarısının kurallarının ve yollarının ne olduğunu bilmeniz gerekir. Başarılı bir SEO stratejisi kesin bir bilim olmasa da, pratiği yıllar boyunca birçok cephede zorlanmış olsa da, temelleri bilmek etkili bir pazarlama kampanyası için hala önemlidir. SEO hakkında ve pazarlama çabalarınıza nasıl dahil edeceğiniz hakkında daha fazla bilgi için, yeni başlayanlar için aşağıdaki Google SEO Rehberi tanıtımına bakın:

SEO Nedir?

SEO, bir web sitesini arama motorunun sonuç sayfasında daha görünür hale getirme sürecini ifade eder. Netleştirmek için, harika bir SEO stratejisi, bir şirketin web sitesini Google arama sayfasındaki listenin başına getirecek ve bu nedenle insanların siteyi ziyaret etme olasılığını artıracaktır. Arama motorları, arama yapan bir kişi için en alakalı sonuçları sağlamaya çalışırlar; böylece bir kişi “Kırmızı Ayakkabı” için bir internet araması yaptığında, ilk görünen şey bir saat satan bir dükkanı değil, ayakkabı mağazası ve satış konusunda uzmanlaşmış bir ayakkabı satış mağazasıdır. Başka bir deyişle, SEO, kullanıcıyla alakalı bir arama yapmanıza yardımcı olur ve sitenize trafik çekmede kritik öneme sahip olabilir.İhtiyaçlarınız İçin İyi Bir SEO Ajansı

Arama motorları, belirli kriterleri karşılayan metni bulmak için İnternet’te arama yaparak çalışır. Bu metin anahtar kelimeler olarak bilinir ve web sitesinin, şirketin veya ürünün en önemli temalarına atıfta bulunur. Anahtar kelimeleri bulmak için çevrimiçi dünyayı araştırmak, yukarıdaki örnekte olduğu gibi, “kırmızı ayakkabı” araması yapmanın çerezler yerine kırmızı ayakkabı ile ilgili birden fazla sayfanın sonucunu vermesinin nedenidir. Bir arama motorunun bir web sitesini sıralamak için kullandığı diğer önemli şeyler, bir web sitesinin sayfalarının içeriğini oluşturan başlıkları, başlıkları ve bağlantıları içerir. Arama motorları ayrıca bir web sitesinin içeriğini bulmak, sindirmek ve depolamak için arama motoru dizin oluşturma kullanır. Bir arama motoru dizini, son bir arama sonucunu temel almak için kullanılan veri kümesini ifade eder.

Anahtar Kelimelerin Önemi

SEO tanıtımının bir diğer önemli kısmı anahtar kelimelerin önemini anlamaktır. Anahtar kelimelerin, bir fikrin, web sitesinin, işletmenin veya ürünün temasını veya genel kavramını en iyi tanımlayan belirli kelimeler veya kelimeler kümesi olduğunu yukarıda açıkladık. Anahtar kelimeler, insanların arama yaparken kullandıkları kelimelerdir ve web sayfanızın içeriğine dahil edilen kelimeler olmalıdır. Doğru anahtar kelimeleri seçmek, sitenize trafik çekmeye, potansiyel müşterileri çekmeye ve SEO sıralamanızı büyük ölçüde iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Metninize hangi anahtar kelimeleri dahil etmeniz gerektiğine karar verirken, anahtar kelimelerin web sitenize ve şirketinize olan ilgisinin yanı sıra aynı anahtar kelimeleri kullanan rakipleri düşünmelisiniz. Seçili anahtar kelimelerin hızlı bir Google aramasını kendiniz çalıştırarak ve listenin başında hangi sitelerin göründüğünü görünce Anahtar kelimelerinizin değerini keşfetmek için, Google AdWords’ten örnek bir kampanya satın alabilirsiniz yada oluşturabilirsiniz ki bu, seçtiğiniz anahtar kelimeler tarafından oluşturulan trafiği test etmenize olanak sağlar.

SEO İçin Önemli Faktörler

Anahtar kelimeler, başarılı bir SEO kampanyasının tek parçası değildir, ancak bunlar kesinlikle önemlidir. Bir SEO stratejisi geliştirirken dikkat edilecek diğer noktalar, bağlantılar, başlıklar, meta açıklamalar, başlıklar, alt başlıklar, içeriğin orijinalliği, resimler ve videolar ve izleyicilerinizdir. Bu SEO tanıtımına yansıtırken hatırlanması gereken en önemli şey, tek bir faktörün SEO başarısını belirlemediğidir; Bunun yerine, SEO başarısı bir bütün olarak içeriğinize bağlıdır.

SEO Araçları ve Hizmetleri

Bir SEO tanıtımı harika bir başlangıç ​​noktası olsa da, pazarlama çabalarınız ilerledikçe, ek SEO araçları ve hizmetleri güvence altına almayı düşünebilirsiniz. Çoğu zaman, arama motorlarının kendisi , Google’ın Google Analytics , Google Web Yöneticisi Araçları , Google AdWords Anahtar Kelime Aracı , Google Uyarıları, Google Trendleri , DoubleClick Reklam Planlayıcı , Google Sayfa Hızı, Google Site Haritası ve daha fazlası gibi bu araçları ve hizmetleri sağlayacaktır .

Google tarafından sağlanan araçlara ek olarak, diğer çevrimiçi araçları da keşfedebilir veya web sitenizi tasarlamak ve SEO dostu kılan SEO pazarlaması konusunda uzmanlaşmış bir SEO ajansı için İletişime geçebilirsiniz.

SEO, çevrimiçi dünyada pazarlamanın önemli bir parçasıdır ve başarısını etkileyebilecek birçok faktöre sahiptir. Web sitenizin SEO’sunu geliştirmek için harika içerikler oluşturmaya , alakalı anahtar kelimele

 

SEO Uyumlu İçerikler;

İçeriğinizi yazarken, içeriğinizi olabildiğince doğal hale getirmek için eşit miktarda zaman harcayın ve SEO’yu zihninizin arkasına koyun. Anahtar kelimeleri fazla kullanmak, SEO’yu iyileştirmek ümidiyle garip veya doğal olmayan cümleler oluşturmak veya orijinal olmayan içerik kullanmak SEO çabalarınız için daha zararlı olabilir. İçerik her zaman ilginç ve ilgi çekici olmalı, kısa ve özlü olmalı, anahtar kelimeleri akıllıca kullanmalı, harika başlıklar içeren optimize edilmiş görüntüler içermeli, çekici başlıklara sahip olmalı, okunması kolay bir şekilde biçimlendirilmelidir ve alakalı bağlantılar içermelidir.

İçerik, SEO’yu büyük ölçüde etkiler. İçeriğiniz ne kadar alakalı olursa, içerik o kadar güncel ve içeriğiniz ne kadar ilginç olursa o kadar yüksek olacaktır. İçeriğinizi daima önceden planlayın, yayınlamadan önce birisinin düzenlemesini sağlayın, başlıklar ve alt başlıklar kullanın, düzen hakkında düşünün ve resim ve videolar ekleyin. Ayrıca, içeriğinizi ve web sitenizi tasarlamanız gerekir, böylece sosyal medya üzerinden paylaşılması kolaydır.

 

r kullanmaya, uygun olduğunda bağlamayı ve her zaman yaratıcı ve orijinal içerikler yazmaya odaklanın . Ek olarak, SEO’nun devam eden bir süreç olduğunu ve içerik yayınladığınız anda bitmeyeceğini unutmayın.

Google’de URL Kaldırmak ve İstenmeyen URL İndexlenmemesi

Google’de URL Kaldırmak

1973 yılında ARPANET İnternet Ağına sadece iki üniversite bağlanmıştır. BU süre zarfından sonra internet sürekli gelişti ve geliştirdi. Arama Motorları sonradan bizlerin İnternet ortamında en çok kullandığımız araçlar haline geldi.

İnternet’i  milyonlarca kullanıcı kendilerine bir web sayfası oluşturmak konusunda başarı elde etti diyebiliriz, çünkü GOOGLE arama motorunda, bir çok web sitesinin birbiriyle kıyasıya karşılaşmasını görebilirsiniz. İnternet kullanan sayısı arttığı gibi webmaster arkadaşlarda çoğalmıştır, ve bu arkadaşların baktığı sorumlu olduğu bir çok web sitesi oluşumu vardır.

İnternet üzerinde oluşturduğumuz yada kurulumunu yaptığımız web sitelerinin her şeyi doğru gitmeyebilir. Kiminde URL hatası, kiminde kaynak kodunda ufak kayma yada yanlış giden bir şeyler her zaman olacaktır. Google arama motoru botları sitenizin baştan aşağı doğru tamamen taramakla beraber iç ve dış linklerinizi eskisini ve yenisini tarar. Bu taramadan sonra bunu sitenizin index’i olarak yansıtmaktadır. Sitenizin indexlerinde belirsiz bilinmedik bir indexlenmiş bir sayfa görüyorsanız bu google’nin değil siteniz ile alakalı tüm URL uzantılarını kontrol etmeniz gerekir. Google ne görürse onu listelemektedir.

Bazen Google istenmeyen sayfaları indexleyebilir. Bu sebebden Webmaster Search Console’ panelinden İstenmeyen URL’lerinizi tek tek kaldırabilirsiniz.

Bunun için Yapmanız gereken Search Console panelinize girip Buradaki link’i tıklamak ve açılan sayfada  aşağıdaki gibi bir seçenek çıkacaktır. Burda yapmanız gereken kaldıracağınız URL’lerin web sitesini seçmektekdir.

Tabi Bunları yaptıktan sonra arama motorlarının sitenize girip saçma sapan uzantıları indexlememesini isteyebilirsiniz.

Bunuda Siteniz için oluşturduğunuz robots.txt dosyası ile yapabilirsiniz, bu dosya’ya

Disallow: /siteuzantisi.html

buradaki uzantıyı indexlemesini istemediğiniz sitelerin linkleri için eklediğinizde arama motorları siteniz içeriğindeki gereksiz indexleri indexlemeyecektir.