Yazılar

Google’de URL Kaldırmak ve İstenmeyen URL İndexlenmemesi

Google’de URL Kaldırmak

1973 yılında ARPANET İnternet Ağına sadece iki üniversite bağlanmıştır. BU süre zarfından sonra internet sürekli gelişti ve geliştirdi. Arama Motorları sonradan bizlerin İnternet ortamında en çok kullandığımız araçlar haline geldi.

İnternet’i  milyonlarca kullanıcı kendilerine bir web sayfası oluşturmak konusunda başarı elde etti diyebiliriz, çünkü GOOGLE arama motorunda, bir çok web sitesinin birbiriyle kıyasıya karşılaşmasını görebilirsiniz. İnternet kullanan sayısı arttığı gibi webmaster arkadaşlarda çoğalmıştır, ve bu arkadaşların baktığı sorumlu olduğu bir çok web sitesi oluşumu vardır.

İnternet üzerinde oluşturduğumuz yada kurulumunu yaptığımız web sitelerinin her şeyi doğru gitmeyebilir. Kiminde URL hatası, kiminde kaynak kodunda ufak kayma yada yanlış giden bir şeyler her zaman olacaktır. Google arama motoru botları sitenizin baştan aşağı doğru tamamen taramakla beraber iç ve dış linklerinizi eskisini ve yenisini tarar. Bu taramadan sonra bunu sitenizin index’i olarak yansıtmaktadır. Sitenizin indexlerinde belirsiz bilinmedik bir indexlenmiş bir sayfa görüyorsanız bu google’nin değil siteniz ile alakalı tüm URL uzantılarını kontrol etmeniz gerekir. Google ne görürse onu listelemektedir.

Bazen Google istenmeyen sayfaları indexleyebilir. Bu sebebden Webmaster Search Console’ panelinden İstenmeyen URL’lerinizi tek tek kaldırabilirsiniz.

Bunun için Yapmanız gereken Search Console panelinize girip Buradaki link’i tıklamak ve açılan sayfada  aşağıdaki gibi bir seçenek çıkacaktır. Burda yapmanız gereken kaldıracağınız URL’lerin web sitesini seçmektekdir.

Tabi Bunları yaptıktan sonra arama motorlarının sitenize girip saçma sapan uzantıları indexlememesini isteyebilirsiniz.

Bunuda Siteniz için oluşturduğunuz robots.txt dosyası ile yapabilirsiniz, bu dosya’ya

Disallow: /siteuzantisi.html

buradaki uzantıyı indexlemesini istemediğiniz sitelerin linkleri için eklediğinizde arama motorları siteniz içeriğindeki gereksiz indexleri indexlemeyecektir.