İçerik Yazarı Tutmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken Sorular

İçerik Yazarı Tutmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken Sorular
8 Kasım 2019 2 Comments Google,SEO admin

Bir Yazar Tutmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken Sorular

Bir ilan vermeden önce, biraz temel atmanız gerekir. İçten net bir beklenti koymadan bir yazar kiralarsanız, çok fazla para ödeyebilir, düşük kaliteli iş elde edebilir veya – en kötü senaryo – düşük kaliteli iş için çok fazla ödeyebilirsiniz.

 

İşletmeniz için bir web içeriği yazarı işe alacaksanız, önce aşağıdaki beş soruyu kendinize sorun:

 

Bu projenin hedefleri nelerdir?

Ne tür bir yazıya ihtiyacınız var? Web sitesi kopyası ile blog kopyası arasında büyük bir fark vardır ve ihtiyacınız olan içeriği sağlayabilecek bir yazar bulmak çok önemlidir.

Ayrıca, bunun devam eden bir proje mi yoksa bir defalık bir proje mi olduğuna karar verin. Web sitenizin veya içerik blog varsa ihtiyaçlarını yenilenmesi , muhtemelen kısa vadeli bir projede bunu yenilemek için bir içerik yazarı kiralayabilirsiniz.

 

Ancak, işletmenizin blog oluşturma üretimini hızlandırmayı planlıyorsanız, ilgi çekici bir blog kopyası düzenli bir programa yazabilecek ve blogunuza tutarlı bir stil ve ton kazandıracak bir blog içeriği yazarı aramalısınız.

Kendim yapabilir miyim?

İçerik yazma soruları: kendim yapabilir miyim?  İki  bilgisayar, fare ve tablet kullanarak içerik yazarı olabilirmiyim ?

“Blog yazarı” nın giymek istediğiniz bir şapka olup olmadığını sorgularken, zamanınız, kaynaklarınız ve yetenekleriniz konusunda gerçekçi olun. Haftada üç kez yazmaya karar verir misin? İki defa? Salı günleri sadece bir kere mi? Tutarlılık, sitenizin trafiğini artırmak için anahtar olan taze içerik anlamına gelir.

Ayrıca, tam zamanlı bir yazar veya serbest çalışan bir yazarla mı yoksa bir içerik yazım ajansıyla mı çalışacağınızı düşünün.

Serbest yazar tutmanın faydaları var, ancak bazı dezavantajları da var. Her zaman olmasa da biraz daha az ödeyebilirsiniz, ancak aynı zamanda diğer projelere ikinci, üçüncü veya dördüncü keman çalmakla yetinmek zorundasınız.

Yazarınızın çalışmasının kalitesini denetlemede aktif bir rol oynamaya hazır mısınız? Yoksa işiniz için yazmaya başlamak için “onu ayarla ve unut” yaklaşımını mı tercih ediyorsunuz?

 

Daha da önemlisi, web içeriği, SEO, PR ve / veya sosyal medya içeren güçlü bir içerik pazarlama stratejisi geliştirmekle ilgileniyor musunuz? Tam zamanlı bir profesyonel veya içerik ajanslarına  giderek paranın karşılığını almak mı ?

 

Toplam bütçe nedir?

Bir bütçe belirlemek şarttır. Ne kadar harcamak zorundasın? İşe giderken peşin olarak mı ödeme yaparsınız? Önde% 50, tamamlandıktan sonra% 50 teklif verecek misiniz? Bununla birlikte, ödemeyi planlıyorsanız, işe başlamadan önce ödeme koşulları açıkça tanımlanmalı ve kararlaştırılmalıdır.

Öldürme ücreti almak isteyip istemediğinize de karar vermelisiniz, bu da bir proje için fişleri raydan çıkmaya başlarsa çekmenize olanak tanır. Bu genellikle bir e-kitap veya tam bir web sitesinin içeriği gibi daha uzun kopya türleri için iyi bir fikirdir.

Hayattaki birçok şeyde olduğu gibi, ödediğinizin karşılığını alıyorsunuz – ve içerik istisna değil. Ancak, bu bir içerik yazarını işe almaya para koymanız ve mükemmel sonuçlar beklemeniz gerektiği anlamına gelmez.

Daha ucuza her zaman daha iyi olmadığı gibi, en pahalı yazılar mutlaka mutlaka olması gereken listenizdeki tüm kutuları işaretlemeyecek. Bütçenizi belirleyin, ardından blog ve içerik yazma için gidişat oranlarıyla karşılaştırın. Bizim dökümü profesyonel web içerik yazma maliyetleri biz ne ücret dahil – çevrimiçi içerik türleri için çeşitli fiyatlar almak için iyi bir kaynaktır.

 

İçerik pazarlamanızın tüm yönleri için bütçe oluşturmak da önemlidir. Örneğin, birisinin web sitenizin içeriğini yazması için sabit bir ücret ödüyor olabilirsiniz, ancak içerik optimizasyonunuzun maliyeti nedir? Bunu halledecek birinin var mı? Web siteniz için görsellere ne dersiniz ? Peki ya PR? Parasını ödemeli misin? (Bize sorarsanız, size muhtemelen gerek basın açıklaması dağıtımını yapmak , ancak gerektiğini öğrenmek bir profesyonel gibi bir basın bülteni yazma .)

 

İçeriklerden Kim Sorumlu ?

 

Çalışanlarınızdan birinin projeyi denetlemek için zamanı ve becerisi var mı? İçerik yazarınızı yönetmek için kurum içi bir içerik uzmanına ihtiyacınız yoktur, ancak işi baştan aşağı veya baştan başa verebilecek birine ihtiyacınız vardır.

 

Bu kişi “neyin” neye benzediğini bilmeli ve içerik projesinin hedefleri hakkında net bir vizyona sahip olmalıdır. Bu, herkesin aynı sayfada olmasını ve sunulan içeriğin belirtilen hedeflere ulaşmasını sağlar. En azından, yazar için yanlış iletişimi azaltacak ve her iki taraftaki karışıklığı ortadan kaldıracak tek bir temas noktası belirlemelisiniz.

İdeal olarak, işletmeniz her zaman içeriğinizi yönetme ve izlemede görevli bir kişiye sahip olmalıdır – gerçekte yazmamış olsa bile. İşletmeniz internette yaşamaya devam ederse, içerik yönetimi stratejinizi kontrol edip tekrar kontrol ettiğinizden emin olmanız gerekir. Aksi takdirde, senbelkikaçınılmaz olarak pahalı hatalar yapacaktır .

 

 Hangi anahtar kelimeleri kullanacağız?

İçerik yazımı ve SEO aynı şey değildir, ancak kesinlikle iç içe geçmişlerdir – işe aldığınız içerik yazarının bunu bileceği için almayın. SEO, herhangi bir profesyonel içerik stratejisinin temel taşı olsa da , size önemli olmadığını söyleyen birçok yazar var.

Yarısı haklı olsalar da (“hile yok” ve “anahtar kelime doldurma”, sayfanızı yalnızca ait oldukları ilk naitelere geri gönderir), gerçekte anahtar kelimeler, herhangi bir sağlam içerik parçasının temelini oluşturur. .

 

Anahtar Kelimeleri Belirlemek

Tabii ki, ilk adım işiniz için önemli olan anahtar kelimeleri bulmak.

 

Potansiyel anahtar kelimeleri belirledikten sonra, hangilerini hedeflemek istediğinize karar vermeniz gerekir. Bunu yapmak için süslü araçlara ihtiyacınız yoktur – basit bir oluşturduğunuz  tabloyla yapabilirsiniz. İşte kendi anahtar kelime araştırma verilerinizi düzenlemek için kullanabileceğiniz indirilebilir bir elektronik tablo şablonunu ads(Adwords)’den indirebilirsiniz.

Anahtar kelimelerin bulunması zor değildir, ancak SERP’lerde 1. sıradakiler tamamen farklı bir hikayedir. Odaklanılacak anahtar kelimeleri seçmek, kısmen veri analiziyle, kısmen de deneyimle ve deneme yanılma ile istekli olma ile yönlendirilir. Bu nedenle, sitenizin içeriğinin, ara sıra cila ve güncelleme yapmasına rağmen, sürekli devam eden bir çalışma olması gerekir.

 

Bu bilgiyi Yararlı Buluyor musunuz?

Tags
About The Author
Leave Comment
 1. 1

  Soner

  Ahaa, bu weblogda buradaki bu yazıyla ilgili iyi bir tartışma
  , hepsini okudum, şimdi de
  burada yorum yapıyorum .

  Cevapla
 2. 1

  sbobet88

  Blogunuzdan gerçekten etkilendim. Teşekkür ederim

  Cevapla

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir