Tıklama Oranlarını İyileştirmek İçin Mükemmel İpuçları

Tıklama Oranlarını İyileştirmek İçin Mükemmel İpuçları
7 Aralık 2019 No Comments Google,SEO admin

Tıklama Oranlarını İyileştirmek İçin Mükemmel İpuçları

Başlıklar, insanların Google’da arama yaptıklarında veya bir web sitesini ziyaret ettiklerinde gördükleri ilk şeydir. Bu sebepten onları doğru ve benzersiz yapmak çok önemlidir.

Kalite bir başlık içerikle nasıl bir fark yaratabilir?

Peki, tıklama oranlarını artıracağından emin olan yüksek kaliteli başlıkları nasıl yaratırsınız?  İste bazı taktikler;

İyi Bir Başlık


Ziyaretçinin başlığınızı tıkladığından emin olmanın bir yolu, izleyecek olan içerik biçimini açıkça tanımlamaktır. Yani başlığınızda bazı sihirli basit ama bir o kadarda etkileyici kelimeler kullanmaktan geçer.

Kullanıcıya web sitenize giriş yaptığında ona istediğini verin. Kullanıcı başlığa tıklayarak ne bekleyebilir? Bir e-kitap, araştırma, bir bilgi veya bir eşyayı satın almaya davet ediyorsanız, başlığı baştan aşağı yazdığınızdan emin olun.

Asla içeriğinizin sağlayamadığı bir başlıkta söz vermeyin. Hemen çıkma oranınızı artırmanın kesin yollarından biri, bilgiyi teslim etmeyen “tıklama yemi” başlığına sahip birini kandırmaktır.

Birini başlık bağlantınıza tıklamaya ikna etmenin harika bir yolu, kullanıcının yararlı bulacağı değerli bir şey sunmaktır. Kitlenizin neyi yararlı bulacağı hakkında genel bir anlayışa sahip olmalısınız. Bunu iyi kullanmak için: Bir sorunu tanımlayan ve bir çözüm sunan bir başlık seçin.

Benzersiz olmanın bir yolunu bulun

Genellikle, içeriğiniz ile  ürünleriniz veya hizmetleriniz diğer sitelerin sunduğuna biraz benzeyebilir. Rekabetinizi incelediğinizden ve manşetlerini analiz ettiğinizden emin olun.
Onlar için neyin işe yaradığını görmenin bir yolu, belirli bir yayın için kaç yorum yaptıklarını veya belki de sosyal medya siteleri aracılığıyla kazandıkları beğeniyi veya paylaşım sayısını analiz etmek ve görmektir.

Ancak rakiplerin içeriklerini yada manşetlerini kopyalamak istemezsiniz. Bunun yerine, benzersiz olmanın yollarını bulun. Başlığınız, anahtar kelimelerinizi içermeli ve çekici olmalıdır. Başlıklarınız, SEO stratejinizin ve sonuçlarınızın anahtarıdır . Kendinizi rekabette ne kadar fazla ayırt ederseniz, o kadar iyi. Seçeceğiniz başlığın benzersiz olması size ekstra 1 puan kazandıracaktır.

Kalite ve benzersiz başlıklar, içerik pazarlamasında çok büyük yaratabilir. Çevrimiçi olarak kullanıcının dikkatini çekmek için sadece birkaç başlık ve biraz doğaçlama yaparak insanların başlığınıza tıklamasını sağlayabilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinmek için kullanıcıyı başlığınızı tıklamaya iten ilginç ifadelerle veya püf noktalarla dikkat çekmenin bir yolunu bulmalısınız. Ama fazla abartılı olmamak  ve  kullanıcılarınızın, hangi bilgi ile karşılaşmaya çalıştığınızı net bir şekilde anlamaları gerekir.İyi bir başlık için güzel bir araştırma yapılmalıdır.

Duygusal kanca kullanın

Okuyucunuzun dikkatini bir manşetle  yada içerik ile çekmenin başka bir çekici yolu da duygusal kelimeler kullanmaktır.

Cesur, nadir, çekici, sıradışı, sınırsız ve çok, çok daha fazlası gibi duygu kelimeleri bir şekilde size hitap edebilir. Çoğu zaman, bir kullanıcıyı karıştırmaya çalıştığınız duygular, entelektüel, empatik veya manevi bir şekilde onlara çekici gelmeyebilir.

Basitçe söylemek gerekirse: Daha derin bir düzeyde bir insanla bağlantı kurmak için birkaç kelimeniz var. Onları boşa harcamayın ve başlığınızı seçmek için biraz araştırma yaptıktan sonra kullanıcıların ne istediğine kulak verin.

Başlıklarda mümkün olduğunca şimdiki zaman fiillerini kullandığınızdan emin olun. Okuyucular genellikle şu anda neler olduğunu  ve nasıl gelişmeler olduğunu bilmek isteyebilir.

Sihirli Kelimeler ve  Rakamlar Genellikle Günü Kazanır

Diğer iki denenmiş ve gerçek başlık taktikleri, kullanıcılarınızın ilgisini çekmek için üstün dil ve rakamların kullanılmasını içerir.

Üstün dil, en iyi, en hızlı, en akıllı ve en zeki kelimeleri içerir. İşte size düşünmenizi sağlayacak birkaç örnek:

  • En iyi 10 SEO Ajansı
  • Güvenilir SEO Ajansı
  • En iyi SEO Ajansı

Ayrıca, okuyucuların gözleri kelimelerin yanında farklı bir şeye çekilir. Bu yüzden rakamlar sıklıkla kullanıcının dikkatini çekecektir. İçerik listelerinin kullanılmasının daha yüksek katılım oranları için etkili olduğu kanıtlanmıştır (yukarıda “En iyi 10 SEO Ajansı” gibi).

“Nasıl Yapılır” başlıkları, sık sık okurlara da hitap eder ve tıklama oranlarınızın artmasına yardımcı olur. Ayrıca, “Neden” kelimesiyle başlayan soru başlıkları veya başlıklar da kullanıcılara ilgi çekici gelebilir.
Sonuç olarak: Kısa ve ilgi çekici başlıklar kazanan başlıklarınız için doğru kombinasyondur.

Unutmayın, amacımız daha iyi hedeflenmiş müşterileri web sitenize çekmektir. Bunu yapmak için, tıklama oranlarınızı arttırmanız gerekir. Başlıklarınızı 6 veya daha az kelimeyle tutmaya çalışmalısınız.

 

Tags
About The Author

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir