Wordpress All in SEO Uzun Başlık Ayarları

WordPress All in SEO Uzun Başlık Ayarları
2 Nisan 2020 No Comments Wordpress admin

 Wordpress All in SEO  Uzun Başlıklarımızı Kısaltıp, Google’ye uygun hale getirelim

 

WordPress CMS sistemini herkes bilmekte ve bu sistemin geliştirilmesinde bir çok kullanıcı emek sarf etmektedir. Aslında birbirinden güzel WordPress temaları vardır. Tabi tema seçmek işin basit tarafı gibi görünse de bir çok kullanıcı tema seçmekte zorlanır. Kendine uygun temayı Ücretsiz olarak alabilir, yada ücretli tema kodlayıcılar dan satın alabilirsiniz.

WordPress CMS sisteminin birbirinden farklı bir çok SEO eklentisi vardır. Bunlardan yanı sıra çoğu ücretli ama bazıları da ücretsiz olduğu için bizim işimizi oldukça rahat bir şekilde görecektir.  Kullanımı rahat ve kolay bir eklenti olan All in SEO eklentisi hakkında yazmak istersek bu eklenti ücretsiz olduğu gibi bizim bütün işlevlerimizi yerine getirmektedir.

WordPress All in seo ile Başlık Ayarları

Resimde görmüş olduğunuz ekran wp eklentisi olan all in seo nun Meta başlık, Meta Açıklama bölümüdür. Bu bölümde yazmış olduğunuz Açıklama ve Başlığınız Sitenizin Arama motorları tarafından görünen İsim olarak kaydedilir. Ve arama motorları sitenizi bu şekilde tanımlar.

All in seo ile Uzun Başlıkları Kısaltmak

All in seo eklentisini aktif ettikten sonra, içeriğinizi göndermeniz esnasında editör kısmının altında All in seo Ayarları kısmı çıkacaktır. Bu kısımdan sizden yazdığınız içerik ile ilgili “başlık” ve “açıklama” yazmanızı  istemektedir, aslında burayı otomatik doldurur ama tavsiye etmem çünkü el ile doldurmak her zaman daha iyidir.

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi öncelikle yazacağımız içeriğin başlığını belirledikten sonra  aşağı kısımda All in seo pack ayarları vardır. Aslında buradaki ayarları içeriğini değiştirmeseniz de herhangi bir sorun olmaz arama motorları aynı seviyede okurlar yazınızı ama yinede sizler buraya Açıklama ve Başlık girmeyi ihmal etmeyin.

Şimdi yukarda görüldüğü gibi kırmızı ile çizik attığım kısım sitenizin gereksiz olarak verdiği site başlığı kısmıdır.  WordPress Test Başlık Yazısıdır Bu TEST yazısı 6 kelime,39 harften oluşmaktadır. Ama oradaki uyarıda bize 55 Karakteri doldurduğunu ve bu konuda uyarı vermektedir. Aslında All in seo Kullananlar için genellikle bendeki sitede Site adını kısa tuttuğum için 55 görünse de bazı kullanıcılarda bu karakter sayısı daha kısadır. Buradaki | işaretinden sonraki kısma Sitenin “Genel” ayarlarda ki kısmına ne yazarsanız otomatik olarak onu eklemektedir. Örneğin

Resimde gördüğünüz site başlığı, bu sitenin başlığıdır  ve  her sitenin kendine özgü bir başlığı olmakla beraber, all in seo eklentisini kullanıyorsanız, otomatik olarak kırmızı ok ile işaretlediğim kısmı yazılarınızda | işaretinden sonra otomatik ekleyecektir.

Uzun Bağlık zararlı mıdır?

Arama motorları İçerikleriniz de başlık sayısını 60 karakter olarak sınırlandırmıştır. Uzun karakterleri Arama motoru görmez hatta okumaz bile. Arama motorlarının bazı sayfalarınızı okumamasının sebeplerinden bir tanesi de bu olabilir Sitenizi analiz edip çok uzun balıklarınızı kısalt malısınız.

Uzun Başlığı nasıl Kısaltabilirim?

Aslında bir kaç kullanıcı belki bu yöntemi biliyorlardır ama bilmeyenler için şuraya yazalım  bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp demişler. Aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere  %blog_title% sitenizin genel ayarlarındaki başlığı temsil etmektedir.

Page Title Format: %page_title% : WordPress Sayfanızda oluşturduğunuz sayfanızın başlığını temsil eder.

Post Title Format: %post_title% : buradaki format ise sizin tam aradığınız yerdir, sonrasındaki %blog_title% formayı yazdığınız yazılarda sayfa sonuna sayfa başlığını getirir.  %blog_title% formatını kaldırıp sadece %post_title% olarak kullanırsanız, yazı yazarken aşağıdaki editörde istenilen başlık sayısına ulaşır ve arama motorlarına uygun başlıklar türetebilirsiniz.

Tags
About The Author

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir