Wordpress Spam Yorumları Nasıl Engellenir?

WordPress Spam Yorumları Nasıl Engellenir?
29 Aralık 2019 No Comments Wordpress admin

WordPress kullanıcıların hepsi belli bir hiti yakaladıktan sonra web sitesinde bir çok “spam” yorumlar ile uğraşmak zorunda kalıyor. Aslında bu “spam” yorumları kendi yararına kullanan kullanıcılar yok mu? Var tabiki, bu arkadaşlar yorumların adlarını ve web adresini silerek doğal yorum yapılmış gibi gösteriyor.

Aslında spam yorumlar çok fazla varsa zararlıdır. Tabi bunları kontrol etmek sadece sizin bilginiz dahilinde elinizdedir. Aslında tek tek silmek de yada bunun için bazı eklentiler ile ekstra güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.
Eklenti kullanmak istemiyorsanız, sisteminizin daha fazla yormasını engellemek için manuel olarak elle yorumları bazı ek özellik yada hafif güvenlik önlemi tabirinde ayarlar yapabilmek çok basittir.

WordPress Yorum Ayarları

 

Diğer yorum ayarlarında bir takım özellikleri kapatabilir yada özellikleri aktif ederek giren misafirlerin sitenize yorum yapabilmesini kısıtlayabilirsiniz.

  1. Yorumu yazan isim ve e-posta doldurmak zorundadır ( Bu alan Yorum yapacak kişinin isim ve Eposta adresini zorunlu kılmasını sağlayacaktır.)
  2. Kullanıcılar Yorum yaparken, illaki sitenize üye olmalı yada üyeniz ise giriş yapabilir ve yorum yapabilirler. Bu aslında en mantıklısı ama son zamanlarda kimse pek bi üye olmayı sevmiyor.
  3. Yorumlarınızın gösterimdeki zaman aralığını belirlemektedir. Genellikle kimse burayı seçmez çünkü oradan gün aralığı, yorumlarınızın görüntülenme gün aralığıdır. Örnek verecek olursak 10 gün yaptığımızda sadece 10 günden eski yorumları göstermez ve kapatır.

Yorum Denetlemeyi Etkinleştir:

Kara listeye URL’ler ve IP adresleri de dahil olmak üzere herhangi bir kelime veya kelime öbeği ekleyebilirsiniz. Ayrıca, sistemin listede yer alan kısmi sözcükleri de kaldıracağını unutmayın. Bu, kara listeye alınan kelime “kırmızı” ise “kızmırıayakkabı” ve “kırmızıaraba” gibi kelimelerin de kaldırılacağı anlamına gelir.

İzin verilen bağlantı sayısını azaltın

Spam yorumları genellikle kandırmak için bağlantılar içerir. Bazıları bu tür yorum tekniğini Siyah Şapka SEO tekniklerinin bir parçası olarak kullanır – site sıralamaları artırmak için etik olmayan SEO uygulaması. Yorum bölümünde izin verilen bağlantı sayısını sınırlamak, alakasız yorumları ortadan kaldırmaz, ancak bu, sitenize bağlantı bırakmaya çalışan spam göndericileri yavaşlatır

 

Bu Tür ayarlar dışında kendi kullandığınız temanızın kaynak kodlarına ulaşarak Yorum bölümünü kökten kaldırabilirsiniz. Tabi bunu herkes için yapın diyemeyiz ama bazı siteler tamamen kaldırmak daha yararlı olarak görebiliyorlar.

Bu ek işlemlerden sonra tabiki bu tür özellikler ile kısıtlandırmak yerine bazı eklentiler ile bu ayarları yapabilirsiniz. Bu eklentileri aşağıda indirebileceğiniz orjinal WordPress Eklenti adresi ile paylaşıyorum

WordPress Spam yorum Engelleme Eklentileri

[av_button label = ‘Akismet Anti-Spam’ link = ‘manuel olarak, https: //tr.wordpress.org/plugins/akismet/’ link_target = ‘_ blank’ size = ‘orta’ konum = ‘merkez’ icon_select = ‘evet’ icon = ‘ue82b’ font = ‘entypo-fontello’ color = ‘yeşil’ custom_bg = ‘# 444444’ custom_font = ‘# ffffff’ admin_preview_bg = ”]

[av_button label = ‘Antispam Bee’ link = ‘manuel olarak, https: //tr.wordpress.org/plugins/antispam-bee/’ link_target = ‘_ blank’ size = ‘orta’ konum = ‘merkez’ icon_select = ‘evet’ icon = ‘ue82b’ font = ‘entypo-fontello’ color = ‘yeşil’ custom_bg = ‘# 444444’ custom_font = ‘# ffffff’ admin_preview_bg = ”]

[av_button label = ‘Sıfır SPAM’ link = ‘manuel olarak, https: //wordpress.org/plugins/zero-spam/’ link_target = ‘_ blank’ size = ‘orta’ konum = ‘orta’ icon_select = ‘evet’ icon = ‘ue82b’ font = ‘entypo-fontello’ color = ‘yeşil’ custom_bg = ‘# 444444’ custom_font = ‘# ffffff’ admin_preview_bg = ”]

 

Tags
About The Author

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir